Etiketler

,

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün almış olduğu karar gereği yurt dışı uçuşlar için uygulanan kabin bagajlarında taşınacak sıvıların kısıtlanması uygulaması 1 Mart 2012 itibariyle İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen, 1 Nisan 2012 itibarıyla da tüm iç hat uçuşlarında da uygulanmaya başlayacaktır.

Kabin Bagajinda Sıvı Taşıma

1. Kabin Bagajımda hangi sıvıları nasıl taşıyabilirim?

Uçakta yanınıza alacağınız kabin bagajnızda 1 litrelik ağzı kilitli torba içerisinde her biri maksimum 100 mililitrelik kaplarda sıvı, jel, aerosol taşıyabilirsiniz.

Her bir yolcu sadece 1 tane poşet taşıyabilir.

Poşet olarak 1 litrelik (yaklaşık 20cm x 20cm) kilitli buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz.

Son güvenlik kontrol noktasında sıvılarınızın içinde olduğu kilitli poşeti çantanızdan çıkararak, x-ray cihazına ayrı olarak koymanız gerekmektedir.

2. Neler kısıtlamaya dahildir?

Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı

Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç)

Traş köpükleri, deodorantlar

Diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler

Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler

Kontak lens sıvıları

Şampuanlar

Yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.

3. Özel durumum var, istisna getirilemez mi?

İlaçlar (Yolcunun kimliği belirten bir reçeteye yazılı olmak veya yolcunun bu ilaçları kullanması gerektiğini belirten bir sağlık raporunun/belgesinin ibrazı ile ve orijinal ambalajında olmak koşuluyla)

Bebek mamaları (Bebeğin de uçakta seyahat ediyor olması koşuluyla ve yalnızca yolculuk süresince ihtiyaç duyulabilecek miktar kadar)

Kontrol noktasında güvenlik görevlileri istisnai durumu belgelemenizi veya ilacı/mamayı/sıvıyı tatmanızı talep edebilir.

4. Gümrüksüz mağazadan/uçaktan aldığım ürünleri nasıl taşıyabilirim?

Gümrüksüz mağazadan aldığınız ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konularak poşetin ağzı yapıştırılır. Bu poşete ve ürüne ait fatura güvenlik kontrol noktasında kontrol edildikten sonra, uçağa alınmasına müsaade edilir.

Eğer varış noktanıza başka bir havaalanında aktarma yaparak gidecek iseniz, son ineceğiniz havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasını açmamanız büyük önem arz etmektedir. Aksi halde aktarma yaptığınız havaalanında poşetin içeriğine el konabilir.

Havaalanındaki güvenlik görevlileri ve havayolu şirketi personeline yardımcı olunuz.

 

Reklamlar